Linić najavio nove rezove i veći PDV, uvodi se i porez na nekretnine?

Bez autora
Oct 21 2013

Za smanjenje proračunskog manjka bit će neophodno povećati prihodnu stranu proračuna jer na rashodnoj nema previše mogućnosti, što ne znači da neće biti daljnih rezova i ušteda, rekao je ministar financija Slavko Linić na konferenciji za novinare održanoj u povodu objavljivanja izvješća o prekomjernom proračunskom manjku i razini duga opće države u Hrvatskoj od 2009. do 2012. Prihodi mogu porasti povećavanjem PDV-a i uvođenjem poreza na nekretnine, rekao je Linić ne isključivši pritom nijednu od tih mogućnosti. Osnovnim problemom ipak drži izostanak gospodarskog rasta te tvrdi da bi rast od tri posto u potpunosti riješio problem s prevelikim proračunskim manjkom. Linić smatra da je manjak iznad granice koju propisuje regulativa EU-a posljedica politike neracionalnog zaduživanja koja je vođena od 2009. do 2011.

Linić najavio nove rezove i veći PDV, uvodi se i porez na nekretnine?Za smanjenje proračunskog manjka bit će neophodno povećati prihodnu stranu proračuna jer na rashodnoj nema previše mogućnosti, što ne znači da neće biti daljnih rezova i ušteda, rekao je ministar financija Slavko Linić na konferenciji za novinare održanoj u povodu objavljivanja izvješća o prekomjernom proračunskom manjku i razini duga opće države u Hrvatskoj od 2009. do 2012.

Prihodi mogu porasti povećavanjem PDV-a i uvođenjem poreza na nekretnine, rekao je Linić ne isključivši pritom nijednu od tih mogućnosti. Osnovnim problemom ipak drži izostanak gospodarskog rasta te tvrdi da bi rast od tri posto u potpunosti riješio problem s prevelikim proračunskim manjkom. Linić smatra da je manjak iznad granice koju propisuje regulativa EU-a posljedica politike neracionalnog zaduživanja koja je vođena od 2009. do 2011.

"Javnost mora shvatiti što se događa. Svi bi reforme, ali ne u njihovu području", kazao je. Linić očekuje da će se Vlada s Komisijom dogovoriti o mjerama svođenja proračunskog deficita ispod 3%. Te bi se mjere trebale znati u siječnju, nakon čega ih u sljedeća tri mjeseca treba provesti.

Izvješće Eurostata - Hrvatska ulazi u proceduru prekomjernog deficita

Prema danas objavljenim podacima statističkih ureda EU-a i Hrvatske, u Hrvatskoj je manjak konsolidirane opće države u 2012. godini iznosio 16,35 milijardi kuna ili 5 posto BDP-a, dok je konsolidirani dug opće države iznosio 183,27 milijardi kuna ili 55,5 posto BDP-a. Ti podaci pokazuju da će Hrvatska uskoro ući u proceduru prekomjernog deficita (EDP), mehanizam EU-a osmišljen kako bi se proračunski manjak članica vratio ispod 3, a javni dug ispod 60 posto BDP-a, kako nalažu kriteriji iz Maastrichta.

HUP: Bolni rezovi bez odgode

Hrvatska udruga poslodavaca smatra kako su podaci o visini deficita očekivani, a discipliniranje Hrvatske od strane EU-a vide pozitivno jer će nas konačno tjerati na rezove i reforme koje poslodavci zagovaraju već godinama. Smatraju kako je iznimno važno da ispunimo ciljeve koje će nam nametnuti procedura prekomjernog deficita i zbog mogućih penala od strane EU kroz suspenziju sredstava europskih fondova. 'Za konačan izlazak iz krize nužno je postizanje šireg dogovora i konsenzusa oko strateških ciljeva jer se promjene ne mogu ostvariti bez nekih bolnih rezova', poručuju poslodavci. Dodaju kako 'uz smanjivanje rashodovne strane proračuna i poboljšanja uvjeta poslovanja u Hrvatskoj nema mogućnosti jačanja prihodovne strane proračuna i smanjivanja deficita.

SUH: Radničke mirovine ne smiju se dirati

Sindikat umirovljenika Hrvatske u priopćenju je poručio da se ne smiju dirati radničke mirovine jer one su utemeljene na plaćenim doprinosima, a ne na nagradama i bonusima koji su se desetljećima bahato dijelili privilegiranima. Također smatraju da ministar Linić zastrašuje javnost proizvoljnim najavama, bez ikakvih računica, simulacija i obrazloženja, izjavljujući kako 5.500 kuna nije velika mirovina, ali da će se i tu rezati. Zastrašivanje umirovljenika o rezanju radničkih mirovina nije dopustivo u zemlji koja drži sramno treće mjesto po siromaštvu starijih od 65 godina u EU-u s čak 34 posto siromašnih, napominju u SUH-u.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik